آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه -07136261436

Rate this post

شبکه های کامپیوتری در بسیاری از جنبه های زندگی روزمره ما. از خانه گرفته تا محل کار و فضاهای عمومی.نقش اساسی دارند. اگرچه شبکه‌های رایانه‌ای ممکن است موضوعی گسترده و گیج‌کننده به نظر برسد، اما می‌توانید با شروع از اصول اولیه و سپس ادامه یادگیری با سرعت خود، یاد بگیرید که چگونه در این زمینه پیمایش کنید. اگر همیشه کنجکاو بوده‌اید که چگونه شروع کنید و امیدوارید که از شبکه‌های کامپیوتری اطلاعات کاملی کسب کنید، پس به جای درستی آمده اید.آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

مفاهیم و اصطلاحات کلیدی:

1. شبکه های کامپیوتری

 شبکه کامپیوتری به اتصال دو یا چند کامپیوتر برای اشتراک گذاری فایل ها یا منابع دیگر اشاره دارد. کامپیوترها را می توان با سیم یا بی سیم (یعنی از طریق WiFi) متصل کرد. هنگامی که رایانه‌ها متصل می‌شوند، می‌توانند به روش‌های مفید بسیاری که برای زندگی روزمره ضروری هستند، ارتباط برقرار کنند – مانند ارسال ایمیل، چاپ اسناد، اشتراک‌گذاری صدا و تصویر، خرید آنلاین، و حتی جستجو در اینترنت. انواع مختلفی از شبکه های کامپیوتری وجود دارد که اهداف مختلفی را دنبال می کنند و در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

  • شبکه‌های رایانه‌ای را می‌توان از سخت‌افزاری مانند کابل، فیبرهای نوری و روترها ساخت.آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه
  • شبکه های کامپیوتری نیز می توانند از نرم افزاری مانند سیستم عامل ها تشکیل شوند.
  • شبکه‌های رایانه‌ای از پروتکل‌ها (مجموعه‌ای از قوانین درباره نحوه ارسال و دریافت داده‌ها) برای برقراری ارتباط پیروی می‌کنند.

2.LAN (local area network) آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

شبکه محلی یا   LANکامپیوترها را در فواصل کوتاهتر یا مناطق کوچکتر مانند یک مدرسه یا ساختمان اداری به هم متصل می کند. LAN معمولاً ارزان‌تر است زیرا از سخت‌افزار ارزان‌تری مانند کابل‌های اترنت ساخته شده است و همچنین امنیت و سرعت بالاتری را فراهم می‌کند. آنها معمولاً مالکیت خصوصی دارند.

WLAN نسخه بی سیم یک LAN است.

3. WAN (wide area network) آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

 یک WAN کامپیوترها را در فواصل وسیع تری مانند از ایالت به ایالت یا قاره ای به قاره دیگر متصل می کند. در واقع، اینترنت بزرگترین شبکه WAN است و میلیاردها کامپیوتر را در سراسر جهان به هم متصل می کند.مثال دیگری از استفاده از WAN زمانی است که یک دفتر اصلی با شعبه های سراسر کشور ارتباط برقرار می کند. یک شبکه WAN گران‌تر است، به اقدامات امنیتی بیشتری نیاز دارد و مالکیت جمعی دارد.آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

اکثر شبکه های WAN از شبکه های محلی متصل به هم ساخته شده اند.

شبکه های WAN اغلب در زمینه های تجاری یا شرکتی استفاده می شوند.

4. MAN (metropolitan area network)

 یک MAN کامپیوترها را در یک منطقه شهری مانند یک شهر به هم متصل می کند. آنها معمولا بزرگتر از شبکه های LAN اما کوچکتر از شبکه های WAN هستند. از آنجایی که آنها کوچکتر از شبکه های WAN هستند، معمولا سریعتر هستند. شهرها و دولت‌ها معمولاً انسان‌ها را مدیریت می‌کنند – به عنوان مثال، برای نظارت بر ترافیک و رسیدگی به تصادفات.

MAN ها نیز از شبکه های محلی متصل به هم ساخته شده اند.

5. PAN (personal rea network) آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

یک PAN برای خدمت به یک فرد مانند خودتان استفاده می شود. برای مثال، اگر تلفن هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ شما همگی به یکدیگر متصل شده و داده‌ها را به اشتراک می‌گذارند—مثل زمانی که عکس‌ها را در هر سه مورد همگام‌سازی می‌کنید—در این صورت یک PAN تشکیل می‌دهند. شبکه‌های PAN معمولاً از بلوتوث استفاده می‌کنند زیرا ارتباط راحت و کوتاه‌بردی را فراهم می‌کند.

PAN ها می توانند با سیم (به عنوان مثال از طریق USB) یا بی سیم (مانند بلوتوث) باشند.

6. آدرس IP (internet protocol address):آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

 آدرس IP یک شماره منحصر به فرد است که هر دستگاه متصل به یک شبکه دارای آن است. یک آدرس IP برای شناسایی شبکه میزبان و مکان آن دستگاه خاص در شبکه میزبان کار می کند، که به تسهیل ارتباط بین دستگاه ها کمک می کند تا اطلاعات به مکان صحیح برسد.

شما می توانید یک آدرس IP را مانند یک آدرس پستی در نظر بگیرید.

7.Nodes (گره ها):

یک گره یک نقطه اتصال. در داخل شبکه است. که داده ها را دریافت، ارسال، ایجاد و ذخیره می کند. یک گره می تواند اطلاعات را به هر گره دیگری پردازش و ارسال کند. گره‌ها همچنین از شما می‌خواهند که قبل از دریافت دسترسی به اطلاعات، مانند یک آدرس IP، شناسایی ارائه دهید.

به عنوان مثال، رایانه ها و چاپگرها هر دو به عنوان گره حساب می شوند.

8.Router  (مسیریاب): آشنایی با مفاهیم اولیه شبکه

روتر: دستگاهی فیزیکی یا مجازی که اطلاعات. را بین شبکه ها به صورت بسته های داده ارسال می کند. به هدایت ترافیک کمک می کند تا اطلاعات به بهترین شکل به مقصد برسد. روترها را باید از سوئیچ‌هایی که اطلاعات را بین گره‌ها در یک شبکه ارسال می‌کنند، متمایز کرد.

برای مثال، زمانی که می‌خواهید یک سند را چاپ کنید، روتر فعال می‌شود (مطمئن می‌شود که سند شما به چاپگر می‌رسد و نه بلندگو).

هنگامی که چیزی را در گوگل جستجو می کنید، یک روتر نیز فعال خواهد بود (مطمئن می شود جستجوی شما به سرورهای Google می رسد).

9. P2P (peer-to-peer) :

در شبکه های کامپیوتری، معماری به معنای چارچوب فیزیکی و منطقی شبکه است. تحت نوع اول، که P2P نامیده می شود. دو کامپیوتر متصل “همتا” هستند و قدرت های برابر دارند. به همین دلیل، نیازی به سرور مرکزی نیست و هر دو کامپیوتر می توانند منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

شبکه های P2P معمولاً هزینه کمتری برای پیاده سازی دارند.

10. Client-server

در یک شبکه سرویس گیرنده-سرور، یک کامپیوتر یک “مشتری” (کامپیوتری است که درخواست یا نیاز به دسترسی به یک سرویس دارد) و دیگری یک “سرور” (رایانه ای که سرویس را ارائه می دهد یا به آن پاسخ می دهد) است . منابع به اشتراک گذاشته نمی شوند. و کلاینت ها در شبکه. باید از طریق سرور با سایر مشتریان ارتباط برقرار کنند.

به شبکه های کلاینت-سرور. مدل های لایه ای نیز گفته می شود.

شبکه های سرویس گیرنده-سرور معمولاً هزینه بیشتری برای پیاده سازی دارند.

 

مرکز آموزشهای بین المللی IHIM IRAN

ارسال پیام

ساعت کار

از شنبه تا پنج شنبه 8.30 صبح الی 8.30 شب.

اطلاعات تماس:

شعبه شیراز:

تلفن :07136267240

تلفن :07136261436

فکس :07136261436

آدرس : شیراز-قدوسی شرقی-حدفاصل کوچه 8 و 10 -ساختمان IHIM IRAN

پست الکترونیک:info@shirazihim.com

شبکه های اجتماعی